Megelőzés
Felelősek vagyunk azokért a rászorulókért, akiknek nincs fedél a fejük felett: támogatjuk az utcai szociális munkát, együttműködünk kerületi hajléktalan-ellátó intézményekkel, nappali programokat szervezünk fedél nélkülieknek.
Azért dolgozunk, hogy ne kerüljenek emberek az utcára.
Segítjük a fedél nélkülieket
a mindennapjaikban.
Segítséget nyújtunk átmeneti válsághelyzetekben.
A lakásba való visszajutás átfogó programját működtetjük.
Az utcára kerülés megelőzése
Azért dolgozunk, hogy ne kerüljenek emberek az utcára. Így nem növekszik a kerületi hajléktalan emberek száma, és megakadályozhatók olyan egyéni válsághelyzetek, amikből nagyon nehéz megtalálni a kiutat.
A kerületben rendelet mondja ki, hogy senkit nem lehet elhelyezés nélkül kilakoltatni önkormányzati tulajdonú bérlakásból.
Folyamatosan javítjuk a kerületi hátralékkezelési lehetőségeket. Az adósságcsapdába kerülés ugyanis a lakásvesztés előszobája; a felhalmozott hátralék pedig a tulajdonos önkormányzatnak sem érdeke.
Folyamatosan rendezzük a jogcím nélkül lakók helyzetét. Lakásrendeletünk lehetővé teszi azoknak, akik jóhiszeműen élnek jogcím nélkül a lakásban, hogy adósságukat, helyzetüket rendezzék és esélyt kapjanak a lakhatásra.
AZÉRT DOLGOZUNK, HOGY SENKI NE VESZÍTHESSE EL OTTHONÁT.
Tudta-e?
Hajléktalan emberek segítése
Segítséget nyújtunk az utcán élő fedél nélkülieknek, illetve az őket támogató szervezeteknek. Utcai szociális munkát végző szervezeteket támogatunk. Megreformáltuk az életmentő pontot, szolidaritási programokba kezdtünk hajléktalan józsefvárosiakkal, a vörös kód (rendkívüli hideg) idején önkénteseink segítséget nyújtanak az utcán élőknek, felmérést készítettünk a közterületen élő hajléktalan emberek számáról és igényeiről Józsefvárosban.
Ha a "hajléktalan" szót főnévként használjuk, azzal az egész személyt jellemezzük, ha melléknévként, azzal azt fejezzük ki, hogy ez egy élethelyzet, ami nem az ember teljes lényét megbélyegző körülmény. Az önkormányzat kommunikációjában fontos tartja, hogy "hajléktalan emberekről" beszéljen, ahol a "hajléktalan" melléknév.
Józsefvárosi Életmentő Pont
Telente a Józsefvárosi Önkormányzat az Életmentő Pont működtetését saját forrásból biztosítja, szolgáltatási szerződés keretében a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei megvalósításában.
A 20-25 „alacsony küszöbű” krízisférőhelyre az utcai szociális munkások, a közterület-felügyelők, és a Krízisautó munkatársai helyezhetnek el a Menhely Alapítvány Diszpécser Szolgálatának koordinálásában, közterületen fellelt, vagy egyéb okokból a kihűlés kockázatának kitett ügyfeleket abban az esetben, ha elhelyezésük máshol nem megoldható.
Szolidaritási programok
Az Alföldi utcai átmeneti szálló lakóival munkatársaink és önkénteseink közösségi programokat szerveznek, a lakók aktívan részt vesznek önkéntesként a kerület közösségi kezdeményezéseiben, közterületet fogadtak örökbe.
Vörös Kód
Vörös riasztás idején - vagyis rendkívüli hidegben - a Józsefvárosi Önkormányzat és helyi civil szervezetek önkéntesei a közterület-felügyelettel együttműködésben az esti órákban járják a kerület utcáit annak érdekében, hogy minél kevesebb fedél nélküli ember töltse a hidegben az éjszakát.
Felmérés
2021 novemberében felmérést végeztünk az utcán élő hajléktalan emberek körében a kerületben. Célunk annak megállapítása volt, hogy hány ember tölti azt az adott napot és éjszakát közterületen.
A számlálás eredményei jó kiindulópontot nyújtanak a közterületen élőkkel kapcsolatos szociális munkához.
Kivezető utak a válsághelyzetekből Józsefvárosban
Azon dolgozunk, hogy az átmeneti válsághelyzetek megoldódjanak és az emberek lakásba juthassanak vissza. Ehhez olyan intézményekre van szükség, amelyek a lehető legkülönbözőbb célcsoportok krízishelyzeteit tudják kezelni.
Megújul a Gyermekek Átmeneti Otthona a Dankó utcában és folytatja működését a kerületi LÉLEK-program, amely egyéni és szakmai támogatást nyújt egyedülálló és családos válsághelyzetbe került emberek részére a lakásba való visszajutáshoz.
2022-ben már 4 szervezetnek összesen 9 lakás erejéig adtunk úgynevezett bérlőkijelölési jogot: az így lakhatóvá tett lakásokba is a leginkább rászorultak költözhetnek - ezt folytatjuk 2023-ban is.
Nem termeljük újra a hajléktalanságot, folyamatosan csökken a kerületben kilakoltatottak száma.
Krízislakások
A krízislakások kijelölésének célja, hogy valamilyen rendkívüli esemény esetén lehetővé tegyék az azonnali elhelyezést. Ilyen rendkívüli esemény lehet, ha bebizonyosodik egy lakásról, hogy életveszélyes, de a járványhelyzet miatt lakhatásukat elvesztő családokat is helyeztünk így el.
Ezért a krízislakások alacsony száma kockázatot jelent; rendkívül fontos, hogy legyen rendelkezésre álló krízislakás. Cél, hogy 2023 második felére legalább hatra nőjön a hasznosítható krízislakások száma.
LÉLEK-Program
A LÉLEK-Program megteremti a hajléktalan emberek társadalmi és munkaerő-piaci integrációjának esélyét; megfelelő, fenntartható és hosszú távú lakhatási megoldást biztosít a hajléktalanság problémájának megoldására.
A Programba való bekerülés feltétele a VIII. kerületi kötődés, azaz a programba olyan egyének/családok jelentkezését várjuk, akiknek a hajléktalanná válását megelőző lakcíme/életvitelszerű tartózkodása legalább 5 évig Józsefvárosban volt.
Az egyedülálló emberek körében a munkaképes, a lakhatásukat önállóan megtartani képes hajléktalan emberek jelentik a célcsoportunkat. Jelenleg
78
ügyfél vesz részt a LÉLEK-programban, amely a lakásba visszajutást szolgálja a kerületben anyagi és szociális támogatással.