top of page

Tiszta és zöld

A jólét, bár hosszabb életet biztosít, de nem egészségesebbet. Az urbanizációval elkezdÅ‘dött a környezetünk folyamatos szennyezése, melynek következménye, hogy szervezetünk megbetegszik. Az emberek egyre több élelmiszert, energiát és különféle árucikket fogyasztanak. Ez mind azzal jár, hogy egyre több hulladék kerül a Földre. A vízminÅ‘ség javítása, a levegÅ‘ kémiai és biológiai szennyezettségének csökkentése fontos feladat.

​

A nagyvárosokban a levegÅ‘szennyezettség legfÅ‘bb okozója a közlekedés; ezen kívül a lakossági fűtés és az ipari tevékenységek is rontják a levegÅ‘ minÅ‘ségét. 

​

A nagyvárosok másik jelentÅ‘s problémája a zaj, mely kellemetlenséget, alvászavart okoz, egészségkárosító hatása van. A hosszantartó zaj a vegetatív idegrendszert is károsítja. 

​

A megnövekedett szállópor-koncentráció, különösen a mikrorészecskék növelik a keringési és légzÅ‘szervi megbetegedések lehetÅ‘ségét. Ezzel függ össze az is, hogy immár népbetegségnek számít az asztma és az allergia.

​

Józsefvárosban az egyik legalacsonyabb az egy fÅ‘re esÅ‘ zöldfelületek aránya (egy fÅ‘re 2,4 m2 jut), és igen rosszak a légszennyezettségi adatok. A légszennyezést elsÅ‘sorban a közlekedés és a fűtés okozza. A szálló por éves átlag koncentrációjának csupán 5 μ g/m3-rel történÅ‘ csökkentése is évi 800-900 fÅ‘ idÅ‘ elÅ‘tti többlethalálozást elÅ‘zne meg a fÅ‘városban. 

​

Az egészség életút-logikára épülÅ‘ megközelítései rámutatnak, hogy a felnÅ‘ttkori egészség-kilátásokat és jóllétet alapvetÅ‘en határozzák meg azok a környezeti tényezÅ‘k, amelyeknek az egyén gyerekkorában van kitéve. 

Egészségtelen, ha nincsenek árnyékot nyújtó, hűtÅ‘ hatású fák, mert a nyári melegek többek közt erÅ‘sen terhelik a gyerek szervezetét.

​

TEVÉKENYSÉGÜNK:

​

ZÖLDFELÜLETEK KIALAKÍTÁSA:

Önkormányzatunk szeretne minél több zöldfelület létrehozni és zöldíteni. A Népszínház és a Kiss József utca sarkán 200 m2 növényágyás és több mint 500 évelÅ‘ növény és cserje kapott helyet. A Kálvária téren pedig egy 400 m2 pihenÅ‘park valósult meg, közel 500 darab cserjével és évelÅ‘ növénnyel gazdagítva, de ennek szellemiségében újul meg a Déri Miksa utca, a Somogyi Béla utca, a Práter és a TömÅ‘ utcák belsÅ‘ szakasza is.  

​

A tiszta és zöld alappillér fÅ‘ célja, hogy olyan környezetbarát kerületet teremtsünk, ahol a gyerekek életminÅ‘sége javul és a fentebb említett káros környezeti tényezÅ‘ktÅ‘l a lehetÅ‘ legnagyobb mértékben megóvjuk Å‘ket.  

​

SZEMLÉLETFORMÁLÁS:

Fontos a szemléletformálás kialakítása már kisgyerekkorban. Ezeknek a céloknak megfelelÅ‘en Önkormányzatunk több zöld programot is meghirdetett, ami közvetve vagy közvetlenül, de hatnak a gyerekek és fiatal felnÅ‘ttek életminÅ‘ségére. 

​

A számos program és projekt közül kiemelendÅ‘ a fiataloknak meghirdetett biciklis pályázat, ami nem csak a kerékpárok karbantartására vagy vásárlására ad lehetÅ‘séget, hanem ingyenes elméleti, gyakorlati és elsÅ‘segély-nyújtási ismereteket nyújtó képzéseken is részt vehetnek a nyertesek. Az óvodások számára létrejött a Critical Csepp program, ahol óvodás gyerekek vonultak fel kismotorokkal, rollerekkel.  

​

Az Önkormányzat által szervezett nyári napközis tábor immáron 2 éve a kerület legnagyobb összefüggÅ‘ zöld területén valósul meg, az Orczy kertben. Így a gyerekeknek lehetÅ‘ségük van minél több idÅ‘t a szabadban, fák között, a városi körülményekhez képest friss levegÅ‘n lenni. 

​

Önkormányzatunk 2017 óta minden évben biztosítja ingyenesen a Füvészkerti látogatást. Kezdetben csak az általános iskola alsó tagozatos tanulói részére, majd ez kibÅ‘vítésre került az óvodába és bölcsÅ‘débe járó gyerekek részére is. 

 

A legtöbb óvodába és bölcsÅ‘débe komposztládák kerültek kihelyezésre, ezzel a zöldhulladék felhasználásának arányát javítottuk.

 

ZÖLD OVIK:
A józsefvárosi környezettudatossági szemléletformálási koncepció egyik eleme az óvodai szemléletformálás, melynek keretében 2022 októberétÅ‘l kezdve a nevelési évben környezettudatos programok (komposztálás, szelektív hulladékgyűjtés (low waste), környezettudatos közlekedés, szemetelés káros hatásai) lesznek biztosítva az óvodákban.

​

Jelenleg Józsefvárosban 4 tagóvoda (Katica tagóvoda, Mesepalota tagóvoda, Tündérkert tagóvoda, Százszorszép tagóvoda) is viseli a „Zöld óvoda” címet, ebbÅ‘l két tagóvoda (Katica tagóvoda és a Százszorszép tagóvoda) a „Madárbarát óvoda” címet is elnyerte. Ezeknek az óvodáknak a mindennapi életében központi helyet foglal el a környezeti nevelés, a környezettudatosság, a fenntarthatóságra nevelés és a zöld szemlélet. Ennek megalapozásához pedagógiai programjukban szerepel az újrahasznosítás, szelektív hulladékgyűjtés, természetvédelem, egészséges életmód – ahol mód és lehetÅ‘ség van rá, saját kert gondozása, komposztládák használata. Mindez az óvodások életkori sajátosságait figyelembe véve, játékosan, tevékenységekbe ágyazottan valósul meg. Kirándulásaikon törekszenek arra, hogy olyan magatartásformát alakítsanak ki, ami megalapozza az élÅ‘ és élettelen környezettel való hatékony együttműködést. A Katica és a Százszorszép tagóvoda udvarán is található tanösvény, melyet az óvodák dolgozói gondoznak a gyerekekkel közösen.

​

ZÖLD BÖLCSIK:
Ennek mintájára szeretnénk, ha a kerületben a bölcsÅ‘dék is még nagyobb hangsúlyt fektetnének a környezet-, és természettudatosságra és létrejönnének a „zöld bölcsÅ‘dék”. A „zöld bölcsÅ‘de” kialakításához nagymértékű segítség lenne a bölcsÅ‘dés gyermekek számára is elérhetÅ‘ magasságú magaságyások beszerzése, ahol a kertészkedés, mint pedagógiai programelem jelenhetne meg. Jelenleg a bölcsÅ‘dékben is zajlanak olyan pedagógiai programok és projektek (EduLab 0-6 FelfedezÅ‘ gyermek - játékos természettudomány labor (Labor), füvészkerti látogatások, komposztládák, fűszer és virágos kertek stb.), amik elÅ‘segítik, hogy minél környezettudatosabbak és természetközelibbek legyenek a bölcsÅ‘dék.

 

EDULAB:

A Mini-Manó BölcsÅ‘dében „nyitott térként” működÅ‘ Labor a kerületi családok, a Biztos Kezdet Gyerekházat látogató családok számára és a közelben lévÅ‘ Babóca BölcsÅ‘de gyermekei számára olyan tevékenységeket kíván felkínálni (0-6 éves korosztály), amelyek a környezet aktív megismeréséhez, a gyermekeket körülvevÅ‘ világról való gondolkodáshoz kapcsolódnak. A tevékenységek a gyermekek szabad választásán alapulnak. A felajánlott játékok lehetÅ‘séget nyújtanak az együttműködésre, a feladatok megosztására, ok-okozati összefüggések felfedezésére, megértésére. A megvalósításra kerülÅ‘ nevelési környezet a természettudományokra jellemzÅ‘ eljárások megközelítésének különbözÅ‘ lehetÅ‘ségeit biztosítja, mint pl. közvetlen tapasztalatszerzésen alapuló megfigyelés, csoportosítás, összehasonlítás, szelektálás, kísérletezés, új problémamegoldó stratégia keresése.
 

A Laborban különbözÅ‘ témájú játszósarkok kerültek kialakításra állandó, illetve hosszabb távon használt játéklehetÅ‘ségekkel (mágnes táblák, világítóasztal, tükrös asztal, nagyító, homokozó), melyek idÅ‘rÅ‘l idÅ‘re idÅ‘szakos projektekhez készített játéklehetÅ‘ségekkel egészülnek ki (kölcsönhatások vizsgálata az élÅ‘ és élettelen természetben, biológiai-környezeti megfigyeléseket lehetÅ‘vé tevÅ‘ eszközök, vizes játékok, fény-árnyék). A játékkészlet a gyermekek hétköznapjaiból, az otthoni környezetbÅ‘l ismert tárgyakkal egészül ki, így a kontextuális és konstruktív tanulás összhangba kerül a gyermekek mindennapjaival.


A Labor célja nem az, hogy a gyermekek specifikus természettudományos tényeket fedezzenek fel, hanem az, hogy rácsodálkozással kérdések merüljenek fel bennük, és ezek ösztönözzék Å‘ket arra, hogy a jelenségek megfigyelését, kutatását otthon is tovább folytassák. A folyamatosság a Labor, az intézmény és az otthon között az elérni kívánt további fontos cél.

 

KÖRNYEZETBARÁT KÖZLEKEDÉS:
Nem közvetlenül, de közvetetten hat a gyerekekre, hogy megkezdÅ‘dött a kerület zöldfelületeinek növelése (a cél, hogy 2030-ra a kerület minden pontjáról 500 m-en belül legyen elérhetÅ‘ közcélú zöldterület), mobilitási pontok kialakítása (kerületi területen eddig több mint 100 pont jött létre több mint 300 új kerékpártámasszal), faültetési akciók (2030-ra minden utcában legyen fa) megszervezése. Egyre több helyen van a kerültben ivókút (31 darab), nyáron párakapu (Mátyás tér, Golgota tér, Tisztes utcai játszótér, Horváth Mihály tér, Gutenberg tér, Teleki tér, Kálvária tér, Losonci tér) és fokozottabb figyelmet kap az utcák és terek takarítása, hulladékok elszállítása.

​

VÁROSFEJLESZTÉS:
Az Önkormányzatunk és Budapest FÅ‘város Önkormányzatának közös tulajdonában lévÅ‘ Rév8 Józsefvárosi Rehabilitációs és Városfejlesztési Zrt. (a továbbiakban Rév8 Zrt.) is hozzájárul, hogy a tiszta és zöld alappillérbe foglalt intézkedési tervek a legszélesebb körben megvalósulhassanak. Jelenleg futó projektjeik reflektálnak (Losonci tér, Déri Miksa utca, Tolnai kert (zöldfelület nagysága 605m2, 9 új fa ültetése), TömÅ‘ utca, Bacsó Béla utca, Krúdy Gyula utca, Mária utca, Szeszgyár utca felújítása, Szeszgyár köz létrehozása, a Vay - Alföldi csomópont átalakítása) a zöldfelületek növelésére, a közterek kihasználtságának növelésére, játszóeszközök kihelyezésével (minden korosztály számára) és a közösségi terek szervezésével pedig a funkcionális fejlesztéseken túl, a lakók igényeit is figyelembe véve járulnak hozzá, hogy a kerület mindenki számára élhetÅ‘ és egészséges környezetet biztosítson. Fontos kiemelni, hogy legtöbb projektjük megvalósulását a helyi lakosok bevonásával közösen hozzák létre. KiemelendÅ‘ projektje, hogy a Déri Miksa utca megújulásával minden korosztályt kielégítÅ‘ közösségi tér és játszótér fog megvalósulni. A játszótér mellett egy csÅ‘szház (ahonnan játékeszközöket lehet majd bérelni) épül, hogy biztonságosabb és még jobban használható legyen a köztér. Ezen kívül egy köztéri mosdó is helyet kap az utcában, a játszótér egy része pedig kondiparkká változik.

 

A Tolnai kert megnyitásával újabb zöldfelület került átadásra, ahol mind a gyerekek, mind az odajáró felnÅ‘ttek és idÅ‘sek egyaránt tudják igényeiknek, rekreációjuknak megfelelÅ‘en használni. 2018-ban indult Józsefváros klímastratégiájának kidolgozása és a hozzá kapcsolódó szemléletformáló tevékenységek szervezése. A projekt célja – a józsefvárosiak elképzeléseivel összhangban – egy klímabarát, közösség-centrikus, élhetÅ‘ és egészséges Józsefváros létrehozásához szükséges stratégia megalkotása. A Rév8 Zrt. fontos szerepet vállalt a program tervezésében, elÅ‘készítésében és a program projektmenedzsmentjében.

​

JÓZSEFVÁROS LEGSZEBB BICIKLIJE:
Az Önkormányzat 2021-ben Józsefváros legszebb biciklije vándorkupát hozott létre. Ennek mintájára 2023-ban a gyerekeknek is meghirdetjük a kerület legszebb gyerek kerékpárja-vándorkupa eseményét. Célja az élményalapú tanulás kialakítása, mert fontos egy fenntartható, de szabadidÅ‘s, rekreációs járműnek is használható közeledési mód a mindennapokban.

 

A Katica BölcsÅ‘de játszókertjének felújítása során kialakításra került a bölcsÅ‘dés korú gyermekek számára egy életkoruknak megfelelÅ‘ KRESZ-park, ahol a biciklizés alapvetÅ‘ szabályait tanulják a gyermekek játékos keretek között.

 

GASZTROEDUKÁCIÓ:
A hulladékgazdálkodási oktatási programokat kerületi táborainkban, iskolákban, óvodákban szeretnénk bevezetni, aminek érdekében részt veszünk az „Etesd: Fenntartható jövÅ‘ – zero waste – gasztro-edukáció gyerekeknek” programban. A program sikeressége abban rejlik, hogy nem egy hagyományos fÅ‘zÅ‘klubbon vehetnek részt a gyerekek, hanem egy olyan programban, ahol a fÅ‘zésen keresztül mind kognitívan, mind részképességeikben fejlÅ‘dnek a gyerekek. A gasztronómia képes hatást gyakorolni környezetünkre, a közösségekre, hiszen a gasztronómia, az étkezés átszövi életünk minden területét. A gasztro-edukáció céljai az elméleti- és tapasztalati tudás átadása egészséges, környezettudatos életmód kialakításához, zero-waste szemlélet a konyhában (tudatos bevásárlás, ésszerű tervezés, élelmiszerpazarlás csökkentése stb.), képességfejlesztés és közösségi élmény nyújtása. Minden cél adaptálódik és megfelelÅ‘en reagál a VIII. kerület sajátosságaihoz. Az ETESD programjai megjelennek az „Egészséges és aktív” intézkedési tervében, mert a tudásátadáson túl kiemelt hangsúlyt fektetnek az egészséges táplálkozásra, ami segíti a gyermekek fizikális érettségét és fejlÅ‘dését.

Tevéknységünk
Intézkedési terv

Feladatterv:

FELADAT: Ivókutak számának növelése

Célkitűzés:
Lakossági igényfelméréssel egybekötve, közösségi terekre, játszóterekre, fÅ‘bb utcákra. kerékpáros közlekedési útvonalak mentén ivókutak kihelyezése és működtetése.

​

Várható eredmény/fenntarthatóság: Ivókutak számának növekedése a kerületben, ezzel is hozzájárulva a gyerekek, fiatal felnÅ‘ttek közérzetének javulásához, megfelelÅ‘ mennyiségű folyadékbevitel pótlásához.

FELADAT: Zöld BölcsÅ‘de  program I. ütemű támogatása

Célkitűzés:
A bölcsÅ‘dei játszókertek területén belül a kisgyermekek számára elérhetÅ‘ magasságú fából készült magaságyások beszerzése felállítása

​

Várható eredmény/fenntarthatóság: A gyermekek megtanulhatják a fűszer- és konyhakerti növények valamint virágok fejlÅ‘dését (mag palánta, növény, termés), gondozását, a terméseket elfogyaszthatják. A cél a természetközeli megismerési folyamatok fejlÅ‘désének elÅ‘segítése.

FELADAT: Füvészkerti belépÅ‘k támogatása

Célkitűzés:
Jelenleg is futó projekt fenntartása és kibÅ‘vítése. A tankerülettel szorosan együttműködve iskolásoknak is biztosítani az ingyenes füvészkerti belépÅ‘t.


Várható eredmény/fenntarthatóság: A kerületben élÅ‘ legtöbb gyermek és fiatal ingyenesen eljut a Füvészkertbe, ami a környezeti tudatosságon túl az ismeretanyagok és természetismeret, biológia órán is hasznosulható élményszerű tanulás biztosítása.

FELADAT: Zöld Óvodák

Célkitűzés:
További két óvoda nyeri el a zöldóvoda, illetve madárbarát óvoda címet (Virágkoszorú, Pitypang), a felújítások során is a lehetÅ‘ legtöbb zöldfelületet hozzuk létre (pl. Napvirág tagóvoda új bejárati homlokzatának zöldítése).

​

Várható eredmény/fenntarthatóság: A környezeti nevelés egyre több józsefvárosi óvodára és óvodásra fog kiterjedni, az épített környezet is zöldülni fog.

bottom of page