top of page

Gyarapodó és okos

Tevékenységün

A józsefvárosi gyerekek körében magas a lemorzsolódás, a kompetenciaméréseken – bár nagy szórással, de – gyakran az országos átlag alatt szerepelnek, a kerületi oktatási-nevelési intézményekbÅ‘l való elvándorlás és ezzel együtt a szegregáció spontán kialakulásának kockázata szintén magas. Miközben a közoktatás biztosítása nem önkormányzati feladat, olyan kezdeményezésekre van szükség, amelyek a fenti folyamatoknak legalább ellen tartanak, vagy ellensúlyozzák azokat.

​

Fenntartóként elsÅ‘sorban az óvodás korosztály oktatási/nevelési körülményeire van közvetlen hatásunk. Jelenleg is zajlik egy Európa Uniós támogatással elindult óvodai fejlesztés, a Befogadó Óvodák program. A civil szervezetek és az önkormányzat összefogásával futó projekt célja egy olyan fenntartható integrációs modell és inkluzív óvodarendszer kialakítása, ami az óvodapedagógiai szemlélet és módszertan megújításával minden gyermek fejlÅ‘dését támogatja és képes kompenzálni a társadalmi és etnikai hátterű hátrányokat.

​

A célcsoport az óvodai szakembereken és dolgozókon túl a kerületi önkormányzati óvodákba járó gyerekek és rajtuk keresztül a családjaik. A szülÅ‘ket is bevonó rendszeres fórumok, minden óvodában felállított inklúziós szemléletet erÅ‘sítÅ‘ fejlesztÅ‘i csapatok, és a civil szervezetekkel való együttműködés mind ezt a célt szolgálják.

​

TEVÉKENYSÉGÜNK:

​

BEFOGADÓ OVIK:

A Befogadó Óvodák programhoz kapcsolódva különleges, országosan is egyedülálló szakmai programfejlesztéseket indítottunk el: ezek a fejlesztések egyszerre szolgálják azt, hogy a józsefvárosi óvodások mindegyike komoly készségfejlesztést kapjon, és azt, hogy a józsefvárosiakat meggyÅ‘zzük arról: itt helyben is magas színvonalú óvodai nevelést, odafigyelést és szeretetet kapnak a gyermekeik.

Néhány program:
• A kerület minden óvodájában, minden nagycsoportos számára elérhetÅ‘vé tesszük az angol tanulást. (Ez eddig csak néhány óvodában volt elérhetÅ‘, térítési díj ellenében.) A fejlesztést a legmodernebb tanulási módszerekkel, élménypedagógiai keretben működtetjük; a szolgáltatás biztosításához saját óvodáink munkatársait fejlesztjük: Å‘k kapnak felkészítést, hogy angol nyelvű foglalkozásokat tudjanak tartani. A szolgáltatást egységesen minden józsefvárosi nagycsoportosnak biztosítjuk. A programban az óvodapedagógusok meglévÅ‘ (és fejlesztendÅ‘) nyelvtudására építünk, ezzel nyelvpótlékot tudunk adni azoknak, akiknek a nyelvtudása megfelelÅ‘, és egy fontos tudást azoknak, akiknek még nem. 
• Az országban elÅ‘ször bűvész-programot indítottunk a Gyerek-Virág Tagóvodában. A bűvészet együtt megélhetÅ‘ közös varázsa, a játék és az élmények egy olyan nemzetközi nyelv, amely megkönnyítheti az itt élÅ‘ eltérÅ‘ háttérbÅ‘l érkezÅ‘ gyerekeknek a közösségé kovácsolását. A programot az egyik legnevesebb bűvész, sokszoros magyar bajnok mentorálja. A program a kerület történelmi múltjára épít, hiszen innen származik Rodolo, világhírű magyar bűvész.
• A német kormány kulturális intézete, a Goethe Intézet szakmai segítségével német nyelvi program indult a Csodasziget óvodában, amely a legmodernebb tanulás-módszertani tudásokat használja fel.  

• A Virágkoszorú óvodában egy új program, a Minecraft program került bevezetésre, ami a felelÅ‘s eszközhasználat elemeit ötvözi a hagyományos óvodai neveléssel. 

​

A kerületi óvodákban bevezettük az angol élménypedagógiai foglalkozásokat, melyre 2022. évre bruttó 8.700.800 Ft-ot biztosítunk. További 2.143.000 Ft-ot biztosítunk a Csodasziget tagóvodában az óvodapedagógusok részére német nyelvi pótlékra. Az oviúszásra (2022  Å‘szétÅ‘l, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem uszodájába mennek az óvodások busszal.  Heti 4 napra van a 11 tagóvoda beosztva 8 és 12 óra között), kirándulások és kulturális intézmények látogatására (például állatkerti látogatásra, reptérre, Vadasparkba, Vadászkiállításra  mennek a gyerekek), gyerekek színházjegy-támogatására (a tagóvodákban, helyben  színházi elÅ‘adások (pl. Majorka bábszínház), az önkormányzat a 2022-es nevelési évben lehetÅ‘séget biztosít, hogy Å‘sztÅ‘l a Jókai téri Bábszínházba kedvezményesen mehessenek az óvodások), füvészkerti kirándulásokra, ingyenes délutáni szakkörökre (Bozsik foci, Zumbini, Balett, Kosárovi, Kick-box.  2022. Å‘szétÅ‘l kerül bevezetésre az az önkormányzati támogatás, ami lehetÅ‘séget ad arra, hogy azok a gyerekek is járhassanak ezekre a külön foglalkozásokra, akiknek a szülei nem engedhetik meg maguknak ennek a finanszírozását) további 10 000 000 forintot fordítunk. A szolgáltatásfejlesztés mellett komoly infrastrukturális felújításokat is tervezünk, a forrás nagyobb részben a Gyerekvirág (2022. augusztus 01. napjától Napvirág) és a Várunk Rád tagóvodák felújítására, kisebb részben pedig a Tündérkert, Virágkoszorú, Százszorszép tagóvodákra szánjuk.

​

KESZTYÅ°GYÁR KÖZÖSSÉGI HÁZ:

2008-ban nyitotta meg kapuit az Önkormányzat által fenntartott Kesztyűgyár Közösségi Ház, ahol gyermekeknek szóló programok és klubbok várják a fiatalokat. A Közösségi Ház elsÅ‘dleges célja a Magdolna negyedben élÅ‘ családoknak, közösségeknek lehetÅ‘séget biztosítani a tartalmas kikapcsolódáshoz, tanuláshoz, valamint kulturált szórakozáshoz.

 

Az állandó programjaikon túl (például pingpong és box edzés, hip hop és cigánytánc tanítás) a kerületi nyári napközis táborokat is Å‘k szervezik és bonyolítják le a kerületben élÅ‘ gyerekeknek. A Közösségi Házon belül megtalálhatóak a Mentor program, ZsendülÅ‘ Tanoda és a Fókusz Közösségi Tér – minden szolgáltatáson ingyenesen vehetnek részt a gyerekek, kamaszok és fiatal felnÅ‘ttek.

​

A Padtárs mentor program azoknak az általános, és középiskolás tanulóknak szól, akiknek szükségük van például korrepetálásra, tanulástámogatásra, érettségire való felkészülésre. A hét minden napján igénybe lehet venni a szolgáltatást, ahol segítÅ‘kész egyetemisták, pedagógusok, óraadó tanárok és önkéntesek foglalkoznak a gyerekekkel. Nyáron lehetÅ‘ség van pótvizsgára felkészülésre is.

​

A Fókusz Közösségi Tér a korai prevenciós programjaival, kifejezetten 0-3 éves korú gyermekeknek és Å‘ket nevelÅ‘ családjuk számára működik 2018 óta. Számos olyan programjuk van, amik közvetetten és közvetlenül is hat egy csecsemÅ‘ életére. 


A gyermeket nevelÅ‘ szülÅ‘nek lehetÅ‘sége van álláskeresésre, varrni tanulni, elÅ‘adásokat hallgatni, pihenni, miközben gyermekükre szakképzett gyermekfelügyelÅ‘k vigyáz. A babáknál képzett gyógypedagógus végez állapotfelméréseket, tanácsadást  és szükség esetén elvégzi a kellÅ‘ fejlesztést. 

​

BIZTOS KEZDET GYEREKHÁZ:

A Biztos Kezdet Gyerekház biztosítja a gyermekek számára a képesség-kibontakoztató foglalkozást, állapotfelmérést, fejlesztést.  A szülÅ‘knek a gyermekkel együtt történÅ‘ részvételét a foglalkozásokon, a szülÅ‘k számára személyiség- 
és kompetenciafejlesztést célzó, valamint egyéb preventív célú programokat, közösségi rendezvényeket valósít meg. A helyi szükségleteknek megfelelÅ‘en a szülÅ‘k részére védÅ‘nÅ‘i, orvosi, dietetikusi, egyéb külsÅ‘s meghívott szakemberek általi tanácsadásokat biztosít. SzülÅ‘i csoportos beszélgetéseket szervez, illetve konzultációs lehetÅ‘séget biztosít. KülönbözÅ‘ módszerek alkalmazásával segíti a szülÅ‘ket, hogy visszajelzéseket kapjanak a gyermekkel való kommunikációjukról, nevelési módszereikrÅ‘l.


Az igénybevétel feltétele, hogy a család a VIII. kerületben éljen. A Gyerekházat 0-3 éves korú, intézménybe nem járó gyermek és szülÅ‘je, vagy nagykorú kísérÅ‘je látogathatja. A megjelenés önkéntes, a szolgáltatások pedig ingyenesek. 

FÅ‘bb szolgáltatások és tevékenységek a Biztos Kezdet Gyerekházban: szabad játéktevékenység, tízórai biztosítása, irányított foglalkozások, születésnapok megünneplése, aktuális ünnepnapok megtartása, szülÅ‘i fórumok, háztartási ismeretek, családi nyaralások Magyarkúton, számítógép és internet használat és ügyintézés szülÅ‘k számára, könyv és eszköz (légzésfigyelÅ‘, babakocsi stb.) kölcsönzési lehetÅ‘ség, csere-bere  nap, gyereknap megszervezése.
Szakemberek meghívásával segítik  a szülÅ‘k képzését, a gyermekek elmaradásának feltárását,  a szakszerű fejlesztési lehetÅ‘ségek megismerését. A védÅ‘nÅ‘,  a gyermekorvos, a pszichológus,  a konduktor és a dietetikus  az általános tájékoztatáson túl egyéni tanácsadást is tart, szükség szerint felméri a gyerekek állapotát,  és megfelelÅ‘ szakemberhez irányítja a családot. 

​

A Biztos Kezdet Gyerekház alapvetÅ‘ célja a szociokulturális hátrányokkal küzdÅ‘, elsÅ‘sorban a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülÅ‘ gyermekek egészséges fejlÅ‘désének biztosítását támogató, fejlÅ‘dési lemaradását kompenzáló,  a szülÅ‘i kompetenciákat erÅ‘sítÅ‘,  a szülÅ‘ és az óvodába még nem járó gyermek számára együttesen nyújtott társadalmi felzárkózást segítÅ‘ prevenciós szolgáltatás biztosítása.

 

ÖSZTÖNDÍJAK:

Az intézményi segítségen túl az Önkormányzat további támogatásokat is biztosít a kerületben élÅ‘ fiatalok számára. Ilyenek a „Józsefvárosi Művészeti Ösztöndíjprogram Balogh Lajos emlékére”, Bursa Hugarica (aminek összegét 2022/2023-mas tanévben 15000 forintra emeli az önkormányzat) vagy a nyári diákmunka lehetÅ‘sége, tanszer adományok, iskolakezdési támogatás.

​

OLVASÁS NÉPSZERÅ°SÍTÉSE:

2022-ben elkezdtük az olvasás népszerűsítését a kerületben. ElsÅ‘ körben a FiDo Közösségi téren fogunk létrehozni egy gyerek könyvmegállót, ahonnan a kerületi gyerekek szabadon választhatnak maguknak olyan könyveket, amiket szívesen olvasásnak, illetve Å‘k maguk is helyezhetnek ki könyveket. Azoknak, akik nem szeretnék hazavinni a 

könyveket, lehetÅ‘ségük lesz a FiDo-ban olvasni azokat. A könyveket elsÅ‘ körben adományokból szerezzük be.; a könyvmegállót pedig Benedek Elek születésnapján, a népmese napján adjuk át. Ezzel összekötve meseíró versenyt hirdetünk – minden korosztály számára. A díjazott mesék a kerületi játszótereken, infopontokon és a helyi újságban fognak megjelenni. 

​

A játszótereinket kihasználva megalkotjuk a mesesétát, 8 kerületi játszótér érintésével bejárható 
az a saját fejlesztésű meseséta, aminek célja a mesékkel való megismerkedés, a családi kötÅ‘dések erÅ‘sítése és a testmozgás népszerűsítése egyszerre. A séta kisgyerekkel körülbelül másfél-két órát vesz igénybe, de részletekben is teljesíthetÅ‘. A meseséta útvonala az olvasást népszerűsítÅ‘ honlapon (https://meses.jozsefvaros.hu)  található meg. A jövÅ‘ben szeretnénk, ha ezeken a tereken mesefelolvasások lennének, illetve, ha a Szabó Ervin könyvtár gyerekrészlegével szorosabb kapcsolatot építenénk ki.

​

​

​

ÓVODAFELÚJÍTÁSOK:

Az Önkormányzat elkötelezett abban, hogy a kerület jelenlegi és leendÅ‘ szülÅ‘i, valamint gyermekeik szívesen válasszák a kerületi óvodákat és méltányos, szép környezetben folyhasson a gyerekek korai fejlesztése-nevelése. 

A Józsefvárosi Önkormányzat 12 tagóvodája különbözÅ‘ állapotban van és eltérÅ‘ felszereltséggel rendelkezik. A kerület ezért fejlesztési keretet határozott meg a rosszabb helyzetű óvodák minÅ‘ségbeli javítására, melyek a Magdolna-, Losonci- és az Orczy-negyedben találhatóak. 

Két fontos célja van a beavatkozásoknak: a fenntartáshoz szükséges műszaki karbantartások elvégzése és az intézmények külsÅ‘-belsÅ‘ megjelenésének vonzóbbá tétele. Az önkormányzat a tervezésbe bevonta a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem diákjait, akik felmérést készítettek. Az óvodapedagógusokkal, szülÅ‘kkel, gyerekekkel és más érintettekkel karöltve feltárták az adott intézmény problémáit és lehetÅ‘ségeit. 
 

Óvodafelújtások
2023-ra tervezett óvodai beruházások, felújítások

 

Napvirág (volt Gyerekvirág) Tagóvoda felújítása: Az udvar az óvoda egyik legfontosabb területe, ennek ellenére jelenleg nincs jó állapotban. Egyes játékok és az udvar burkolatának nagy része cserére szorul, valamint a rendelkezésre álló tér nincs okosan és optimálisan kihasználva. Az udvar az óvoda környékén sétálók számára teljesen belátható, így sokat számít az intézmény megítélésében. A beruházás során sor kerül az udvar vonzóvá tételére: a burkolatok cseréjére, növények telepítésére, játékok felújítására továbbá külön támogatásból Ovifoci pálya kialakítására.

Főbb műszaki tartalom:

• Terasz átalakítása, újra burkolása

• Kerti játékok felújítása

• Kapu áthelyezése a bejárás optimalizálásnak érdekében

• Új tárolóépület kialakítása

• Jelenleg a belsÅ‘ teraszt fémrács veszi körül, melynek elbontása szintén hozzájárul egy vonzóbb, barátságosabb arculathoz is

• Fák és cserjék telepítése

• ÖntözÅ‘rendszer kialakítása

• Új kültéri burkolat az udvaron (mulcs, öntött gumi, kavics, homok)

• Biztonsági- és életvédelmi rendszer kiépítése

 

Százszorszép Tagóvoda felújítása: Jelenlegi állapotában az óvoda kielégítÅ‘ módon működik, azonban számos felvetés, probléma, ötlet érkezett a felmérés során, melyek megvalósítása az óvoda attraktívabb megjelenéséhez vezet.

Főbb műszaki tartalom:

• A két épület összekötése

• Udvar felújítása

• Rendezett bejárat kialakítása

• Udvari játékok modernizálása

• Hátsó tűzfal vizuális hatásának csökkentése és egy új játszó-mászófal kialakítása

• MeglévÅ‘ óvodaépület felújítása, modernizálása

 

Várunk Rád Tagóvoda felújítása: Az óvoda a Csobánc utcából közelíthetÅ‘ meg, az udvarra az épületen átsétálva, egy hátsó ajtón jutunk. A fÅ‘épület és a teraszon keresztül elérhetÅ‘ különálló épület (gondnoklakás) sok funkciót felölel, azonban ezek elhelyezkedése nem optimális és nincsen a pedagógusok számára fenntartott nevelÅ‘szoba. Cél a jelenlegi tér átszervezésével a funkciók megtartása valamint nevelÅ‘szoba, fejlesztÅ‘ szobák és sószoba kialakítása. Ugyancsak feladat a homlokzat átfogó újragondolása. A műszaki megújítás mellett kifejezett igény volt annak humanizálása, hívogató, barátságos megújítása.

Főbb műszaki tartalom:

• Gondnoklakás felújítása

• NevelÅ‘i öltözÅ‘, vezetÅ‘i iroda, óvónÅ‘i szoba, fejlesztÅ‘ szobák és a sószoba átalakítása térszervezezéssel

• Homlokzat áttervezése hívogató és barátságos hangulatot közvetítve

 

Tündérkert Tagóvoda felújítása: A Tündérkert óvoda klasszikus kapualjból érhetÅ‘ el. A csoportszobák szintje és az utcaszint között jelentÅ‘s szintkülönbség van. Jelenleg az akadálymentes megközelítés nem megoldott. A fÅ‘ problémát a gyerekek kertbe vezetÅ‘ útvonalának keresztezÅ‘dése jelenti az utcáról érkezÅ‘, még nem ellenÅ‘rzött forgalommal.

Főbb műszaki tartalom:

• A homlokzat felújítása

• rácsok helyett biztonsági üvegezés

• PVC ereszcsatorna cseréje rézre

• új óvodafelirat és zászlótartó

• gyengeáram kábeleinek és dobozainak rejtett vezetése

• világítás integrálása a kapualjba

• A bejárat és beléptetÅ‘rendszer javítása

• külsÅ‘ kapu megújítása és nyithatóvá tétele

• közvetlen bejárati kapuhoz kapcsoltan ellenÅ‘rzött beléptetés kóddal és távnyitással

• a nyitható kapu kép- és hangösszeköttetése a beltéri egységgel

• tájékoztatás és dekorálás

Intézkedéi terv

Feladatterv

FELADAT: Múzeumpedagógia

Célkitűzés:
Kerületben élÅ‘ óvodásoknak és iskolásoknak, óvodán és iskolán kívüli tudásátadás és ismeretterjesztés, játékos módon. Havonta legalább egy múzeumpedagógiai foglalkozás.

 

Várható eredmény/fenntarthatóság: Olyan generáció nevelése, akik a múlt tárgyi és szellemi örökségét megbecsülÅ‘, a társadalmi problémák iránt érzékeny, művészetek iránt nyitott, múzeumlátogató lesznek.

FELADAT: Óvodai beruházások

Célkitűzés: Kerületi óvodák vonzóbbá, szebbé tétele.


Várható eredmény/fenntarthatóság: Felújításra kerül a Napvirág, a Százszorszép, a Várunk rád és a Tündérkert tagóvoda.

FELADAT: Olvasás népszerűsítése

Célkitűzés:
Olvasás népszerűsítése minden korosztály számára. Újabb Gyerek KönyvMegállók létrehozása, rendszeres mesefelolvasás a játszótereinken. Kerületi fiataloknak könyvvásárlás vagy könyvvásárlási utalvány ajándékozása tanév végén. Új mesék kihelyezése köztereinkre és Infopontjainkra.


Várható eredmény/fenntarthatóság: Megnövekszik a kerületben olvasni szeretÅ‘ gyerekek, fiatalok, fiatal felnÅ‘ttek száma. Az olvasás révén komplex módon fejlÅ‘dnek, nemcsak a tanulásban, de a személyiségükben is. Az olvasás fejleszti a jellemet, a gondolkodást, koncentrációt, kreativitás, kifejezÅ‘készséget és a képzelÅ‘erÅ‘t. Ezek a képességek és készségek hosszú távon elengedhetetlenek.

bottom of page