![Névtelen – [eredeti méret]_edited.jpg](https://static.wixstatic.com/media/2603b1_c53a8cc1e23c4e44b5e1491f053bded1~mv2.jpg/v1/fill/w_207,h_51,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/N%C3%A9vtelen%20%E2%80%93%20%5Beredeti%20m%C3%A9ret%5D_edited.jpg)
Élhető és játékos
A játék alapvető jelentőségű a gyerekek kognitív és fizikai fejlődése és általános jólléte szempontjából. Optimális esetben a játék az első lépés az egészséges, aktív életforma elsajátítása felé, a közösségben élés, szolidaritás, csoportformálás készségeinek elsajátítása mellett. Ugyanakkor a játék jóval több, mint amit a játszóterek konvencionális tervezésekor figyelembe vesznek: szerepjáték, kockázatjáték, dramatikus játék, fizikai játék, alkotó játék. A futás, ugrás, mászás, egyensúlyozás a gyerekek motoros készségeit és kockázat-érzékelését fejlesztik, a szerepjátékok társas és kommunikációs készségeiket. A városi környezetben felnövő gyerekeknek gyakran a napirendjük és fizikai környezetük is akadályt jelent a játék szabad megélésében. A játékhoz való hozzáférést ráadásul nem csak a játszóterek számában kell mérni, hanem abban is, kiszolgálnak-e minden korosztályt, kreatív érdeklődést, a kerületen belüli városrészeket. Ebből a szempontból a lakosság bevonása a zöld funkciók tervezésébe, illetve a gyerekek perspektívájának alkalmazása a városfejlesztésben minőségi javulást eredményezhet. Ugyanakkor, mint minden kerületi lakosnak, úgy a gyerekeknek is joguk van ahhoz, hogy a kerületnek nem csak a számukra kijelölt részein, hanem annak egészében játszhassanak, felfedezhessenek. Éppen ezért ideje meghaladni a kijelölt “játszóterek” logikáját, ahol a gyerekek számára az otthon-óvoda/iskola-játszótér háromszögön kívül nem biztosítunk helyet. A gyerekbarát infrastruktúra túllép ezen a logikán, és közterek olyan hálózataiban gondolkozik, amelyek többfunkciósak, több generációt szolgálnak ki.
TEVÉKENYSÉGÜNK:
JÁTSZÓTÉR-FELÚJÍTÁSOK:
Önkormányzatunk célja a józsefvárosi játszóterek felújítása, kibővítése és átalakítása olyan módon, hogy az a társadalomban élő minden gyermek számára elérhető, használható és élhető legyen. A gyermekek hozzátartozói, gondozói szívesen vigyék el gyermeküket ezekre a terekre és töltsenek ott minél több minőségi időt.
2022. január 12-én és január 27-én helyszíni bejárás keretén belül megtörtént a józsefvárosi játszóterek berendezéseinek és környezetének átfogó állapotfelmérése. Jelenleg 17 önkormányzati játszótér van, ezen belül 12 játszóteret fogunk felújítani és fejleszteni. 2022 első felében karbantartási munkálatok, játszóterek biztonságossá tétele a cél, ősszel pedig a funkciók bővítése. A jövőben – lakossági igényeket figyelembe véve – tervezünk a meglévő párakapuk és ivókutak mellé továbbiakat kihelyezni. 2023-ra szeretnénk, ha megtörténne a Mátyás téri játszótér vizes játszótérré való átalakítása és továbbra is biztosítani szeretnénk az ingyenes füvészkerti belépőket minél több gyermek számára. A Jázmin utcai és Tbiliszi téri játszóterek pedig lakossági bevonással újulnak meg. A Tbiliszi téri lakossági felmérés 2022 júniusában megtörtént, a közösségi tervek beérkeztek, így a felújítási munkálatok várhatóan 2022 szeptemberében megkezdődnek. A Jázmin utcai igényfelmérés 2022-ben fog zajlani.
JÁTSZÓUTCÁK:
A Déri Miksa utca és a Szeszgyár köz megújulásával létrejönnek az első játszóutcák a kerületben, amik pilotként fognak működni. Amennyiben ezek a játszóutcák elnyerik a lakosság és a gyerekek tetszését, megfontolandó, hogy a forgalomcsillapítás miatt átalakuló József utca több szakaszán további játszóutcákat hozzunk létre a gyerekek és a fiatalok számára. Továbbá fontosnak tartjuk, hogy minden közterünk úgy legyen kialakítva és átalakítva, hogy az biztonságos és jól navigálható legyen a gyermekek számára.
GYEREKPROGRAMOK:
A Józsefváros Közösségeiért Nonprofit Zrt. (a továbbiakban: JKN Zrt.) minden évben számos olyan programot szervez és valósít meg a kerületben, ami az itt élő gyerekek jóllétét és kikapcsolódási lehetőségeit szolgálja. A kerületben több ifjúsági tér is megtalálható, ahol a gyerekek találkozhatnak, programokon, szakkörökön, délutáni foglalkozásokon vehetnek részt; a szabad játék, alkotás élményét sajátíthatják el. Minden év telén kinyit a józsefvárosi jégpálya a Horváth Mihály téren, ahol a korcsolyázás élményén túl felnőtt- és gyerekkoncertek teszik hangulatossá a teret. Délelőttönként a kerületi iskolák használhatják díjtalanul a pályát, ahol akár testnevelés órát is lehet tartani. A jégpályával szorosan összekapcsolódik az adventi programsorozat, ahol fűtött kézműves faházban a gyerekek karácsonyi díszeket készíthetnek, közben gyerekeknek szóló koncertet hallgathatnak.
GYEREKSPORT:
Józsefvárosban számos sportegyesület megtalálható. Ezek közül is változó, hogy melyik milyen szintet képvisel. A legmeghatározóbb egyesület a Magyar Testgyakorlók Köre (MTK). Sajnálatos módon az a tapasztalat, hogy aki egyesületi szinten sportol, nagyobb részt nem a kerületben teszi ezt. Önkormányzatunk célja, hogy támogassuk a kerületi sportegyesületeket – pénzügyi támogatásokon túl is. Fontosnak tartjuk, hogy a gyermekeknek ne kelljen sokat utazniuk azért, hogy a számukra megfelelő szintű, minőségű sportolási lehetőségekhez jussanak. Javasoljuk, hogy minden évben legyenek megtartva a kerületi sportágválasztó napok. Az eseményre minden közoktatási intézmény és kerületi sportegyesület meghívást kap. A rendezvény segítséget nyújt abban, hogy a gyerekek megismerhessék a sportágakat és sportfajtákat, az egyesületek pedig bemutatkozhatnak.
Több olyan sportág is van, aminek jelenleg nincs sportegyesülete a kerületben, de egyre népszerűbb és/vagy már olimpiai sportággá is választották. Ilyen például a sportmászás, ami dinamikusan fejlődik országunkban (idén rendezték meg az első nemzetközi sportmászó versenyt) és rendkívül népszerű minden korosztály körében. A sportág támogatására a kerületi kondiparkok mellé, boulder falakat (urban boulder) tervezünk létrehozni, annak érdekében hogy a kerületben élők szabadon tudjanak edzeni, készülni mászótermeken kívül is anélkül, hogy más kerületbe kelljen utazniuk.
Továbbá célszerű lenne a tömegsportszerű programokat specifikusan sportágakra lebontva bővíteni és támogatni. Ilyen, már jól működő program az ovifoci vagy az ovikosár is.
A kerületi fiatal sportolók kitüntetéséről és a sportnak az egészségre gyakorolt hatásáról az „Egészséges és aktív” és a „Biztonságos és megtartó” részben olvashatnak részletesen.
Minden évben megrendezzük a kerületi gyermeknapot és minden nyáron biztosítjuk a gyermekek számára a táborozási lehetőséget. A Kesztyűgyár állandó programjai például hip-hop és cigánytánc oktatás, nyugdíjas pingpong, toppantó táncház, amelyek a kerület lakosainak biztosítják a szabadidő eltöltését. Ezen kívül rendszeres közösségi rendezvények (Nyárzáró rendezvény, Halloween party, Télűző Karnevál, Tavaszköszöntő) szervezésével ad szórakozási lehetőséget, közösségi élményt a kerületi gyermekeknek, fiataloknak, családoknak.
FiDo:
A Józsefvárosi Szociális Szolgáltató és Gyermekjóléti Központhoz (a továbbiakban JSZSZGYK) tartozó FiDo Közösségi Tér az időszakos programjain túl (például: sportnapok, rapverseny, bűnmegelőzési-nap) állandó programokat is kínál a kerületben élőknek. Rendszeresen van pingpong, kondi és csocsó edzés, ezeken kívül lehetőség van floorball, íjászat, petanque foglalkozásokon részt venni. A pavilon tetején található gördeszkapálya felújítása és engedélyeztetése is folyamatban van, így azt hamarosan újra használni tudják a fiatalok. Minden csütörtök délután mozgásos, ügyességi játékok vagy igény esetén társasjáték klub van. Aki az irányított vagy csoportos sportolásban nem szívesen vesz részt, annak lehetősége van kézműveskedni, elsajátítani festés- és rajztechnikákat, agyagozni, zene-műhelybe vagy mese-csoportba becsatlakozni, illetve filmklubbon részt venni.
Akinek pedig segítségre van szüksége, minden péntek délelőtt igénybe veheti a segítőbeszélgetést, életrajzírást, interjús praktikák elsajátítását vagy segítséget kap álláskeresésben. Önkormányzatunk célja, hogy a FiDo és a Kesztyűgyár állandó programjai a jövőben is támogatva legyenek, annak érdekében, hogy azok minél több kerületi lakoshoz eljuthassanak. Mindkét intézmény további programjai és szolgáltatásai a ’Biztonságos és megtartó’ és a ’Bevonó és megmozgató’ részben olvashatóak.
Feladatterv:
FELADAT: Dankó utcai sportudvar újra nyitása és fejlesztése
Célkitűzés:
2023-ra a Dankó utcai sportudvart megnyitni a kerületi lakosok számára. Funkció bővítésekkel (mászófal (ZigZag), focipálya, pingpong asztalok, tűzrakóhelyek stb.) egy komplex sportudvar és rekreációs hely biztosítása minden korosztály számára.
Várható eredmény/fenntarthatóság: Egy olyan hely létrehozása, amit minden kerületi intézmény, lakos szívesen használ közösségépítés, pihenés és sportolási célra. A belvárosban élő gyerekeknek, fiataloknak egy olyan hely, ahol kompenzálva lenne, hogy lakóépületekben, kertek és udvarok nélkül kell felnőniük. Szabadmozgás, közösségi élmény megélése a kerületi lakosoknak.
FELADAT: Vizes játszótér kialakítása és párakapuk létesítése, működtetése
Célkitűzés:
Vizes játszótér kialakítása a Mátyás téren.
Párakapu kihelyezése a következő helyekre: FiDo Közösségi Tér
Lakossági igényfelméréssel egybekötve, közösségi terekre, főbb utcákra párakapuk kihelyezése és működtetése.
Várható eredmény/fenntarthatóság: Vízi játékokkal felszerelt játszótér, ahol nem kell szenvedni a nyári kánikulától, így nyáron több időt el tudnak tölteni a szabad levegőn, játszva a gyerekek, miközben élvezikŰa napsütést és a játszótér hűsítő hatását. Továbbá a vizes, saras élmények fejlesztik a gyerekeket szenzorosan, jó hatással vannak az idegrendszerük fejlődésére.
Párakapuk számának növekelésea kerületben, ezzel is hozzájárulva a gyerekek, fiatal felnőttek közérzetének javulásához.