top of page

Biztonságos és megtartó

Biztonság alatt nem csak a vélt vagy valós közbiztonsági helyzet alakulását értjük. A biztonságérzet részét képezik mindazok a helyek és szituációk, amelyekben a gyerekek biztonságban kell, hogy érezzék magukat. A szakirodalom ide sorolja a bántalmazást, online zaklatást, családon belüli erőszakot, a közúti és közlekedési biztonságot,
a közbiztonsággal kapcsolatos vélekedéseket és a fiatalokat leginkább érintő kockázatok megelőzését.


A gyermekvédelem főbb céljai, területei és feladatai alapján többféle csoportosítás szerint is meghatározható. Tágabb értelemben beletartozhat minden olyan tevékenység, amely a gyermekek ellátására és védelmére irányul, szűkebb értelemben pedig azt az állami feladatvállalást jelöli, amely hatósági eszközökkel óvja a különleges védelmet igénylő gyermekek érdekeit. 

Az általános – vagy preventív – gyermekvédelem a gyermekek családban történő felnevelkedését támogatja, a veszélyeztetettség és bántalmazás megelőzésének szándékával, míg a speciális gyermekvédelem a veszélyeztetettség, bántalmazás, családból történő kiemelés és egyéb, jellemzően hatósági beavatkozást igénylő ügyekben való eljárásokat fogja össze. 

A megelőzés legfontosabb területei közé az alábbiak tartoznak: össztársadalmi érdekek megjelenítése egészségvédelem, családvédelem (a munkaügyi és szociális intézkedéseket is beleértve), közoktatás, kulturális értékközvetítés, bűnmegelőzés és a felnövekvő generációk védelme. 

A JSZSZGYK, mint integrált szociális intézmény komplexitásának megfelelően, a szükségletekre reflektálva végzi a kötelezően ellátandó alap- és többletfeladatokat. Mint minden család és gyermekjóléti szolgálat, itt is több szakmai egység van. A Család- és Gyermekjóléti Központ alá tartozó Szolgáltatások szakmai egység programjai nem elsősorban, azonban mégis hangsúlyosan a kriminalizálódás megelőzése érdekében jöttek létre. A szakmai egység feladata prevenciós jelleggel az intézmény szolgáltatásait igénybe vevők számára, valamint a gyermek családban történő nevelkedésének elősegítése, veszélyeztetettségének megelőzése érdekében a gyermek igényeinek és szükségleteinek megfelelő önálló egyéni és csoportos, speciális, illetve egyéb szolgáltatások, programok nyújtása.  

TEVÉKENYSÉGÜNK:

JSZSZGYK BŰNMEGELŐZÉSI PROGRAMJAI:

A JSZSZGYK programjai az elsődleges (primer) prevenciók, hiszen a programok célja az oksági megelőzés az eseményen résztvevő fiatalok számára, ami egy kiemelkedően fontos első lépés a megelőzés szempontjából.

 

A programok erőssége, hogy a fiatalokra fókuszálnak, hiszen a bűnözési aktivitás életkorhoz való kötöttsége szerint 9-10 évesen kezd el erőteljesen növekedni, így érdemes már előtte olyan programokat biztosítani a gyermekek számára, amik ennek a bűnözési aktivitásnak a rizikóját csökkentik.

 

Ez nem zárja ki, hogy az idősebb generációnak nincs szüksége ilyen programokra, ezért nekik egy sokkal fókuszáltabb és céltudatosabb programokat biztosít a családsegítő, mint például pályaorientációs foglalkozások, gondolkodást fejlesztő műhelyklubok. 

 

A JSZSZGYK kötelező feladatai egyike a szakmaközi megbeszélések szervezése a jelzőrendszeri tagok számára. A jövőben ezeket a kötelező feladatokat még több tartalommal fogják megtölteni az intézmény dolgozói és olyan témákra fognak előadásokat, beszélgetéseket szervezni, melyekből mind  a JSZSZGYK dolgozói, mind 
az együttműködő partnereik tanulhatnak, tudást oszthatnak meg (ilyenek például a bántalmazás, szexuális abúzus kezelésének alternatív, eddig kevéssé ismert módozatainak ismertetése,  a resztoratív technika felhasználásának lehetőségei). 

 

Még az idén megvalósul  a „Traumaközpont” háromnapos ingyenes képzés, melyre ha korlátozott számban is, de a JSZSZGYK munkatársain kívüli szakemberek is meg lettek hívva, mivel az intézmény célja a kerületi gyermekekkel, családokkal kapcsolatban álló szakembereivel való szoros együttműködés.

EGYÜTTMŰKÖDÉS A RENDŐRSÉGGEL:

A JSZSZGYK és a Budapesti Rendőr-főkapitányság VIII. Kerületi Rendőrkapitányság (a továbbiakban: Rendőrkapitányság) között 2016-ban létrejött egy együttműködési megállapodás. A megállapodást a Gyvt. 17. § (1) bekezdés d, pontja alapján kötötték, mely szerint szabályozott gyermekvédelmi rendszerhez kapcsolódó feladatot látnak el  – a gyermek családban történő nevelkedésének elősegítése, a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése  és megszűntetése érdekében –  a törvényben meghatározott alaptevékenység keretében a felsorolt intézmények, közöttük a rendőrség is. 

 

A 17. §. (2) bekezdése szerint a rendőrség köteles jelzéssel élni a gyermek veszélyeztetettsége esetén 
a gyermekjóléti szolgáltatást nyújtó szolgáltatónál, valamint hatósági eljárást kezdeményezni a gyermek bántalmazása, illetve súlyos elhanyagolása vagy egyéb más, súlyos veszélyeztető ok fennállása, továbbá 
a gyermek önmaga által előidézett súlyos veszélyeztető magatartása esetén.

 

A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 64. § (2) bekezdés szerint a családok segítése érdekében veszélyeztettséget és krízishelyzetet észlelő jelzőrendszer működik. A jelzőrendszer tagja 
a Rendőrkapitányság. A családsegítés  és gyermekvédelmi feladatok ellátása,  a családok segítése és a problémák felismerése, valamint a megoldások keresése csak együttműködésben lehetséges. A hatékonyabb feladatellátáshoz nélkülözhetetlen  a hatóságokkal, köztük a rendőrséggel való együttműködés, mely a prevenció egyik legfontosabb eszköze. A már kialakult probléma estén pedig  a hatékonyabb együttműködés, gyorsabb információáramlás következményeként a további káros hatások kockázata csökkenthető vagy megszüntethető.

TOVÁBBI PROGRAMOK:

Minden nyáron június 20-ától kedden és csütörtökön az óvodai és iskolai szociális munkások a FiDo Közösségi tér szakmai teamjével közösen szabadidős programokat szerveznek a kerületben élő gyerekeknek. Keddenként a FiDoban, csütörtökönként pedig egy külsősprogramon való részvételre biztosítanak lehetőséget  a gyerekeknek. Minden évben megszervezésre kerül egy egy hetes Erzsébet tábor, változó tematikára felfűzve, így például emberi jogok, bűnmegelőzés vagy egészségmegőrzés-sport. 

 

A FiDo az év minden napján (ünnepnapokon is) nyitva van, így  az unatkozó, csellengő fiatalok bármikor betérhetnek, hogy biztonságos környezetben tölthessék el szabadidejüket.

 

További együttműködést kötött  az Önkormányzat 2021-ben a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesülettel (a továbbiakban: NANE) és a PATENT Egyesülettel, melynek célja a gyermekek és a nők elleni erőszak leküzdése és az áldozatok hatékonyabb védelme érdekében való gyakorlatok alkalmazása kerületi szinten. Az információs anyagok kiosztásán és promotálásán túl aktívan részt vesznek a kerületi gyerektáborokban és szorosan együttműködnek a családsegítő szolgálattal és központtal.

 

Az Önkormányzat Képviselő-testülete (a továbbiakban: Képviselő-testület) 2011-ben döntött arról, hogy támogatja az Önkormányzat részvételét „Az áldozattá válás megelőzése, áldozatsegítés” című, TÁMOP – 5.6.1-C-11/1. kódszámú pályázaton (a továbbiakban: pályázat).  E pályázat keretében valósult meg  a Józsefvárosi Áldozatsegítő Szakmai Együttműködési Rendszer  (a továbbiakban: JÁSZER) programelem, amely az Önkormányzat szakmai konzultációs szerveként működik, önálló jogi személyiséggel, bírósági bejegyzéssel, és bejegyzett székhellyel nem rendelkezik, ügyrend alapján működik. A JÁSZER  célja, hogy az állami, és nem állami szervezetek együttműködését 
a bűnmegelőzés és áldozatsegítés területén hatékonyabbá  és hatásosabbá tegye az áldozatok érdekében. A JÁSZER tevékenysége kiterjed a gyermek- és fiatalkori bűnözés megelőzésére, prevenciós tevékenység végzésére a potenciális gyermek-, illetve fiatalkorú áldozatok körében; az áldozattá válás megelőzésére, a bűncselekmények áldozatainak segítésére és védelmére;  a családon belüli erőszak megelőzésére; a bűnismétlés megelőzésére.

JÓZSEFVÁROS KÖZBIZTONSÁGÁÉRT KÖZALAPÍTVÁNY:

A Józsefváros Közbiztonságáért Közalapítvány (továbbiakban: Közalapítvány) azért jött létre, hogy 
a kerületben élők biztonságát és  biztonságérzetét növelje. Ezen cél elérése érdekében az alapítvány különféle programokat indít, helyi szerveződéseket, ötleteket támogat, tárgyi támogatást nyújt, illetve  a kerületben tevékenykedő más olyan szervezetekkel működik együtt, melyek hasonló célokért tevékenykednek. 
Az alapítvány fontos célkitűzése, hogy a kerületben élő sérülékeny csoportok – köztük a gyermekek – biztonságát is növelje preventív, közvetlenül a célcsoportnak szóló programokkal, melyek hosszabb távon csökkentik és megelőzik a kerületben a különféle személy és csoportközi konfliktusokat, erőszakot. 

BÉKÉS ISKOLÁK, NYUGI OVIK:

A Közalapítvány gyermeket célzó legfontosabb programjai a „Békés Iskolák” és a „Nyugi ovi” programok, melyek a 2022-23-as tanévben indulnak el a kerületben. Céljuk, hogy alternatív vitarendezési módszereket  és kommunikációs gyakorlatokat felhasználva csökkentsék  a konfliktusokat és ezekből kialakuló erőszakot. A programok tervezésekor fontos szempont, hogy ne kizárólag a gyermekeket szólítsák meg, hanem a hozzájuk szorosan kapcsolódó szocializációs környezetet is: családjaikat, kisközösségeiket és azokat az oktatási és köznevelési intézményeket, ahol nap mint nap megfordulnak. A programok  a tantestületek, nevelőtestületek képzésére és a szülők bevonására, illetve a resztoratív (jóvátételi) vitarendezés alapelveire építenek. 

 

A gyerekek közösségein belüli kialakuló konfliktusok rendezésében, a bullying csökkentésében, megfelelő kezelésében, hosszabb távon pedig  az iskolai légkör javításában tudnak segítséget nyújtani az óvodákban 
és iskolákban dolgozó szakembereknek.  Alapvetően preventív jellegűek, de akut problémák megoldásában, intervencióra alkalmas technikák elsajátításában is segítséget nyújtanak. A „Békés Iskolák” program általános iskolás, míg a „Nyugi Ovi” program óvodáskorú közösségek, csoportok részére kialakított program. A két program ugyanazon alapelvek mentén, de a különböző életkori sajátosságokat figyelembe véve működik. Hosszútávú, stabil működésük érdekében  a szakemberek számára szupervíziót is biztosít az alapítvány. 


EGYÜTTMŰKÖDÉS AZ UNICEF-FEL:

Az Önkormányzat 2022 májusától partnerségben áll az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvánnyal  (a továbbiakban: UNICEF), amely szervezet a kapacitásfejlesztésen túl számos programot hoz a kerületbe – ezek főleg a nyári táborokban valósulnak meg. Az elmúlt években egyre több hazai kezdeményezést indított el az UNICEF, melyekkel 
a magyar gyermekek jóllétét, jogaik érvényesülését támogatják. Segítő programjaikkal a legkiszolgáltatottabb gyerekeket támogatják.  Kiemelt programjaik közé tartozik a „Lelki egészség-óra”, ami az iskolás korú gyermekek interaktív foglalkozása, ahol kifejezetten a gyerekek mentális egészsége áll a fókuszában – reagálva 
a COVID okozta poszttraumatikus stresszre. Egy másik program többek között foglalkozik a gyermekek pszichés jólléthez való jogával, a lelki egészség megőrzésének fontosságával,  a nehézségek korai felismerésével és egyes stresszlevezető technikák elsajátításával. Az előadásokat és foglalkozásokat pszichológusok, egészségfejlesztő szakemberek tartják.

 

MEGÚJUL A GYERMEKEK ÁTMENETI OTTHONA:

Az Önkormányzat célul tűzte ki, hogy  a JSZSZGYK Gyermekek Átmeneti Otthona szolgáltatást a jelenleginél nagyobb 
és korszerűbb zárt udvarral rendelkező telephelyre költöztesse, amely lehetővé tenné a szolgáltatásbővítést is. Jelenleg  a Gyermekek Átmeneti Otthona a Palotanegyedben egy társasház első emeletén található ingatlanban működik, amely több szempontból sem ideális gyermekek elhelyezésére (például a közös udvar használata állandó konfliktusokat szül  a lakókkal). 

Cél, hogy 2022 novemberéig a szerződött tervezőiroda az új helyszínen;  a Józsefvárosi Óvodák Napsugár Tagóvodájának (Dankó utca 31.) volt épületében elvégezze az épület felmérését, előkészítse a kivitelezési terveket, annak érdekében, hogy 2023-ra a gyermekek egy számukra sokkal megfelelőbb épületbe költözhessenek. 

 

KÖZLEKEDÉSBIZTONSÁG:
Szorosan idekapcsolódik az Önkormányzat minden olyan intézkedése, amely a lakókörnyezetet tisztábbá és biztonságosabbá teszi, ezzel is hozzájárulva a gyermekek gondtalanabb gyermekkorához. Ilyenek például a forgalomcsillapítás, zebrák létesítése, világos kapualjak program. Jelenleg Józsefváros Magdolna-, Népszínház- és Csarnok negyedében tervezzük a forgalomcsillapítást. 

 

A lakossági konzultáció eredményeképp  a terület főútjain kívül  nem lehet majd gépjárművel átszelni ezt a területet. Így azt reméljük, hogy valóban gyerekbarátabbak lesznek az utcáink, hiszen csak a helyi elérést támogatja majd a forgalmi rend.

Tevknység
Intézkedéi tev

Feladatterv:

FELADAT: Békés iskolák, nyugis ovik projekt támogatása

Célkitűzés: A Békés Iskolák és Nyugi ovik programok azzal a céllal kerülnek bevezetésre  a kerületben, hogy az oktatási/nevelési intézményekben az intézményi erőszak, bántalmazás megelőzhető és kezelhető legyen, 
a békés légkör pedig kialakítható. A kellő ismeretet és támogatást a megfelelő társas környezet kialakításához játékkal, mesével, szakmailag megalapozott gyakorlati és elméleti útmutatók alapján kapják meg a gyerekek.

 

Várható eredmény/fenntarthatóság:
A program hosszú távú megoldást jelenthet az agresszió megelőzésére, illetve az iskolai konfliktusok békés rendezésének elsajátítására. A szemlélet lényege, hogy az iskolában keletkező agresszív megnyilvánulásokat és bántalmazást az iskola légköréből, az egész iskolára kiterjedő kapcsolati rendszerek sajátosságaiból vezeti le. Ezek  a programok jól tudják támogatni az integrációt  és a békés társas környezet kialakítását.

FELADAT: UNICEF-együttműködés

Célkitűzés: A „Lelki egészség-órák” szélesebb körben való terjesztése, beleértve a köznevelési intézményeket. 
Az UNICEF segítségével az önkormányzat gyermekvédelmi irányelvének folyamatos monitoringozása és fejlesztése. 
A Kerületi Fiatalok Tanácsának folyamatos szakmai tanácsadása és fejlesztése.

Várható eredmény/fenntarthatóság:
A kerületben élő gyerekeknek javulni fog az önértékelése, a látókörük, 
és fogékonyabbak lesznek a saját és az őket körülvevő és fejlődő világ problémáira.
A gyerekek és fiatalok pszichés egészsége fejlődni fog – ami egyébként egy alapvető jog. Lelki egészségük és ellenállóképességük erőssége segíti őket  a hatékony egészségvédelemben. Azzal, hogy 
az önkormányzat gyermekvédelmi irányelve folyamatosan frissítve lesz, megfelelően fog reagálni a változó környezetre és jogszabályokra, amik szintén elősegítik
a gyerekek védelmét. A Kerületi Fiatalok Tanácsának monitoringozása és szakmai segítségnyújtása segíti a bevonódást és részvételiséget a gyerekeknek, fiataloknak, fiatal felnőtteknek, így a program hosszú távon fenn fog tudni maradni.

FELADAT: JSZSZGYK programok (bűnmegelőzési programok) támogatása

Célkitűzés: Élményalapú, tapasztalati tanulással egybekötött, kevésbé oktatás jellegű programok szervezése a marginalizálódott kerületi gyerekeknek és fiataloknak.

Várható eredmény/fenntarthatóság:
Két-három generáció nevelése után és a folyamatos prevenciós programok biztosításával egyre több résztvevőt fogunk tudni bevonni a programokra, így várhatóan csökkenni fog a bűnelkövetés a kerületben élő fiatalok között. Megerősödött védőháló kialakulása.

FELADAT: Gyermek-példaképek ünneplése, kitüntetése

Célkitűzés:A pozitív példaképek motiválnak, elgondolkodtatnak és értéket teremtenek. A fiatalok főleg  a médiából vagy a kortársaik köréből választanak követendő példát. Fontos tehát, hogy olyan kortársakat díjazzunk, tüntessünk ki, akik a többiek viselkedés-repertoárjára pozitív hatással lesz. A kitüntetett, megbecsült gyerekek önértékelését és motivációját tudja növelni, ha érzik az elismerést és odafigyelést. Pályázatok kiírásával különböző kategóriákban (például: kerület legjobb sportolója, olyan fiatal, aki sokat tesz a kerületért stb.) várjuk a javaslatokat 
a kitüntetendő személyekre vonatkozóan.

Várható eredmény/fenntarthatóság:
A gyerekek, fiatalok és fiatal felnőttek
a megfelelő példamutatás mintájára, szorgalmasabbak, kitartóbbak lesznek
a számukra is fontos életterületeken.

A megfelelő példaképek és mintaadások nyújtásával a gyermekek, fiatalok és fiatal felnőttek önértékelése, önbecsülése növekszik, reális és valós képet követhetnek, ami a mentális-lelki-testi épség és egészség eléréséhez és megőrzéséhez elengedhetetlen.

FELADAT: Kerületőrök képzése

Célkitűzés: Azon túl, hogy őrzik és védik 
a játszótereket, legyenek elfogadóak, szenzitívek, gyerekbarátok,  a pozitív dolgokat lássák meg, ne a hibákat keressék a gyerekek viselkedésében, a játszótéri felügyelők szerepet vállalhatnak a csellengő gyerekek életében, vagyis nem csak elküldenék az épp a játszótéren rendbontó fiatalokat, hanem beszélgethetnek is velük.

Várható eredmény/fenntarthatóság:
Jól képzett kerületőrökkel biztonságosabb
és élhetőbb tereket lehet működtetni. A fiatalok szívesen maradnak majd ezeken a tereken, így láthatóvá válnak, ami által könnyebben be lehet vonni a közösségi életbe.
A jól felkészített, asszertív kerületőrök megfelelő mintát  és példát nyújtanak az embereknek, ami egy idő után akár követendő példa is lehet. Ez kifejezetten fontos azokban 
az esetekben, amikor sok időt töltenek a gyerekek, fiatalok, fiatal felnőttek a tereken.

bottom of page